Tatil Sağlık Rehberi

Eczane'den: Eğer bir doktor'a muayene olmamışsanız ve elinizde bir reçete yoksa, yani sağlık sorununuz için ne ilaç almanız gerektiğini bilmiyorsanız, eczaneden size tavsiye edilen tedavileri(ilaçları) almayınız. Bu hem kanunen yasak hem de sağlığınıza ciddi şekilde zarar verebilecek bir durumdur.
İlaçları bilmek eczacıların eğitimi ve görevidir. Hastalıkları bilmek ise doktorların eğitimi ve görevi. Her hastalık farklı insanlarda, kendini farklı şekillerde gösterebilir. Herkes için gözü kapalı uygulanacak, standart bir ilaç tedavisi yoktur. Hastalık yoktur, Hasta vardır.

Devam Eden Tedavileriniz: Tatiliniz sırasında, doktorunuzun önerdiği, devam eden tedavilerinizi sürdürmelisiniz. Unutmayın, tatilde olan sizsiniz, tedaviniz değil.

Güneş'den Korunma: Güneş'den korunmak, güneşin cildimize zararlı etkileri olabilen UV ışınlarından korunmak demektir. Bu amaçla yapmanız gereken en önemli şey, güneş koruyucular kullanmaktır. Faktör 50 güneş koruyucular, size ve çocuklarınıza yeterince koruma sağlarlar. Yine de koruyucuların, sudan etkilenmeyen türlerini tercih ediniz ya da onları sık sık uygulayınız.
Günün en sıcak, güneşin en dik açı ile parladığı 10:00 ile 15:00 saatleri arasında, güneşe çıkmamaya gayret gösteriniz. Geniş, rahat ve açık renkli, kalın olmayan giysileri tercih ediniz.
Günün sıcak saatlerinde ve güneşe çıkarken alkol almayınız, aldığınız su miktarını arttırınız. Tuzlu ayran, sizi hem serinleten, hem de su ve tuz ihtiyacınızı karşılayabilen güzel bir seçenektir.

Kulak Sorunları: Tatiliniz sırasında en sık yaşayabileceğiniz sorunların başında, kulak iltihapları gelir. En sık kulak iltihabı ise dış kulak yolu iltihabıdır. Diğer bir deyişle 'yüzücü kulağı'. Yüzücü kulağı, dış kulak kanalının iltihaplanmasıdır. Hastalar, sıklıkla 'Kulağıma su kaçtı, çıkartamıyorum' diye yakınırlar. Oysa sorun kulağa kaçan su değil, dış kulak kanalının iltihaplanarak, şişmesi ve ağrılı bir hal almasıdır.
Bu sorunun en önemli sebebi, dış kulak yolunun yoğun bir şekilde su ile temas etmesidir. Uzun süreler yüzmek, özellikle dalmak bu sorunu ortaya çıkarır. Çocuklarınızın sabah'dan akşama dek tüm günü havuzda geçirmesine izin vermeyiniz.
Yüzücü kulağının diğer sebebleri arasında, kulak çöplerinin kullanılması, çeşitli şampuanlar, kozmetikler ve kimyasallar sayılabilir.
Kulak'da ağrı şikayetleri başladıktan sonra hastaların uygun şekilde tıbbi tedaviye ihtiyaçları vardır. Bu durumda Medicus olarak size yardımcı olabilmek için hazırız.

İshaller:İshaller, mide-barsak sisteminin iltihapları sonucunda oluşabilirler. Etkenleri çok çeşitli olabilir. Viruslar, bakteriler, çeşitli mikroskopik parazitler gastroenterit denilen mide barsak sistemi enfeksiyonlarına yol açabilir.
Bu hastalığın belirtileri, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal ve ateş olabilir. İshalinizi durdurmak için herhangi bir özel ilaç almayınız. İshal vücut için koruyucu bir tepkidir. Bunun yerine içtiğiniz su miktarını arttırmanız ve hafif gıdalar(muz, yogurt, haşlanmış patates vb.) tüketmeniz daha yararlıdır.
Hastalığınız süresice alkol tüketmeyiniz ve güneş altında uzun süre kalmayınız.Su Çiçeği; Bir çeşit viral hastalıktır ve çok bulaşıcıdır. Ancak bir sefer hastalandıktan sonra bütün ömür boyunca süren bir bağışıklık oluşur. Ancak virus vücutta uzun yıllar uykuda bekleyebilir ve vücut direncinin düştüğü zamanlarda zona hastalığını yapabilir.
Su çiçeği hastaları tam olarak iyileşene kadar uçak yolculukları yapamazlar. Bulaşıcılık küçük cilt kabarcıklarının başlamasından 2-4 gün öncesinden başlayıp, kabarcıklar oluştuktan 7-10 gün sonrasına kadar sürebilir.

Böcek ısırıkları; Ensık görülen sivri sinek ısırıklarıdır. Sadece dişi sivri sinekler, yumurta üretebilmek için insan kanına ihtiyaç duyar ve kan emerler. Bu sırada salyalarını vücudumuza verirler. Bu salya her insanda değişik şiddette deride allerjik reaksiyonlar oluşturur.
Bazen de bu ısırık noktaları o kadar çok kaşınır ki ,kaşırken küçük yaralar oluşur ve deri iltihapları oluşabilir. Her iki durumda da bir hekim kontrolü gereklidir.

Alkol Tüketimi: Sıcak yaz aylarında alkol tüketimimiz konusunda son derece dikkatli olmamız gereklidir. Özellikle günün en sıcak olduğu öğlen zamanlarında alkol yerine su tüketimi çok daha sağlıklıdır.
Alkol alımı sonrası, öğlenleri çok sıcak olan plaj ortamlarında uyuya kalmak ciddi sağlık sorunları yaşamanıza yol açabilir. Ayrıca çeşitli ilaçlar da alkol ile etkileşime girerek sağlığınızı tehtid eder. Bu nedenle tedavilerinizde kullandığınız ilaçların alkolle etkileşimini öğreniniz.

Su Tüketimi; Genel bir kural olarak yaz aylarında su tüketiminizi arttırmalısınız. Yeterince su içtiğinizi zannedebilirsiniz. Ancak terleme ile, solunum ile bile tahmininizden daha çok su kaybedersiniz. Bu nedenle yeterince su tüketimi yapıp yapmadığınızı anlamanın pratik yolu, ne kadar sık idrara çıktığınızdır. Eğer günde bir kaç sefer idrara çıkıyor, idrarınız kokuyor ve rengi de çay gibi koyu renkli ise biliniz ki yeterince su tüketmiyorsunuz. Olması gereken, her iki-üç saatte bir, renksiz ve kokusuz idrar yapmaktır.
Bilmenizi isteriz ki tükettiğiniz çay, kahve, meyva suları, içeceğiniz suyun yerine tutamaz. Hem size gereksi kalori verir, hemde muhtemelen idrar atımını arttırırlar.